Koulujen päätösviikonloppu sai turkulaiset villiintymään – hyppää ambulanssin matkaan katsomaan, mikä työllisti ensihoitajia

Koulujen päättymisen jälkeinen yö on poliisille ja ensihoitajille yksi vuoden vilkkaimmista. Moni pelastuslaitos varautuukin yöhön ylimääräisillä ambulansseilla. Apua tarvitaan jos jonkinlaisilla tehtävillä, kun päihteet astuvat kuvaan ja joukossa villiinnytään kokeilemaan omia rajoja.

Alla oleva video on kuvattu kesäkuussa 2021, jolloin Varsinais-Suomessa höllennettiin kireitä koronarajoituksia helpottuneen koronaepidemiatilanteen vuoksi. Yleisötilaisuuksia ei oltu rajattu, mutta sisätiloissa oli voimassa kymmenen ja ulkotiloissa 50 hengen kokoontumisrajoitukset. Kaupungilla tämä näkyi heti festarilukuisena ihmismääränä.

Ihmiset pakkaantuivat Turun keskustaan ja Aurajoen varrelle juhlimaan. Videolta voidaan havaita runsaan alkoholinkäytön välittömät seuraukset muun muassa käsirysyjen määrässä. Skuuttien holtiton käyttö aiheutti myös omat ongelmansa.

Ensihoidon tehtäviä oli kaiken kaikkiaan kyseisenä lauantaina 144, joista yövuorossa 70 tehtävää.

Videon toteutuksesta vastaa Varsinais-Suomen pelastuslaitoksen viestinnän sisällöntuottaja Kristian Eloluoto.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *


*